Cosplay Competition
Förbered era cosplays inför Comic Con Summer Cosplay Competition!
Välkommen till vår cosplaytävling där hantverksskicklighet och kreativitet står i centrum. Oavsett om du deltar i din första tävling eller tävlar på masternivå har vi en division som matchar din erfarenhet och ambition.
Heroic Division är perfekt för nyare tävlande som är redo att kliva upp på scenen och visa upp sina färdigheter.
Legendary Division är för erfarna cosplayers på masternivå som tävlar om möjligheten att representera Sverige i Tournament of Champions i Österrike.
Båda divisionerna inkluderar prejudging med expertjury, en livepresentation på scen samt en prisceremoni där enastående hantverksskicklighet uppmärksammas.
Alla utvalda deltagare i Comic Con Summer Cosplay Competition kommer också att få en gratis helgbiljett till Comic Con Stockholm Summer.
Läs tävlingsreglerna HÄR
Anmälan öppnar i april!
Dela
Senaste Nyheterna

Sabi Mango och Linzor kommer tillbaka!
Efter succén i somras är populära kreatörerna Sabi Mango och Linzor tillbaka på Comic Con Stockholm Winter! Träffa duon, snacka furry och cosplay och kanske få med dig ett helt unikt klistermärke hem.

Rösten bakom Ladybug kommer till Comic Con
Cristina Vee är en av de mest välkända röstskådespelarna inom anime- och spelvärlden. Med en karriär som omfattar hundratals roller har hon gett liv åt några av populärkulturens mest älskade karaktärer.

När gemenskap blir superkraft
Comic Con Stockholm inleder ett treårigt samarbete med Friends för att stärka trygghet, inkludering och tillhörighet för barn och unga.